Sari la conținut
Forum Roportal
Dorc

mutare in Norvegia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu locuinta ma ajuta o organizatie din K-sand(Næringsforeningen). Ar trebui sa ia legatura cu mine saptamana viitoare. Aveti idee, in general, locuintele sunt mobilate/utilate? Va trebui sa prevad un buget serios pt. instalare?

Ce inseamna ca te ajuta cu locuinta? iti ofera locuinta? daca da, e mobilata complet. Si presupun ca despre asta este vorba, de locuinta, macar pentru inceput. Buget pentru instalare nu stiu cam la ce te gandesti. Este bine sa ai bani cu tine pana iei salariul. uite aici un site unde iti poti face o idee despre preturile la produsele alimentare din magazine.http://www.retthjem.no/index.aspx?maingroup=654585 , fol Google translaor si joaca-te p-acolo sa vezi ce si cum, poti sa-ti aduci tigari din Ro max 1 carton, alcool max 1 l tarie sau vin 3 l. Cu cat iti iei biletul de avion mai repede, cu atat mai bine si eu una cred ca site-ul ala finn.no e cel mai ieftin, dar poate ca nu le stiu eu pe toate, ala e cel mai folosit de norvegieni. Daca nu e mobilat complet apartamentul, iti dau un tips. Tot pe site-ul ala www.finn.no este o sectiune torget-gis bort. Chestiile din sectiunea aia se dau gratis, este f multa mobila si o gramada de alte chestii. Daca nu este mobilat complet apartamentul nu este o idee rea sa iei ce iti trebuie de acolo pana una-alta. just an ideea.

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna ca te ajuta cu locuinta? iti ofera locuinta? daca da, e mobilata complet. Si presupun ca despre asta este vorba, de locuinta, macar pentru inceput. Buget pentru instalare nu stiu cam la ce te gandesti. Este bine sa ai bani cu tine pana iei salariul. uite aici un site unde iti poti face o idee despre preturile la produsele alimentare din magazine.http://www.retthjem.no/index.aspx?maingroup=654585 , fol Google translaor si joaca-te p-acolo sa vezi ce si cum, poti sa-ti aduci tigari din Ro max 1 carton, alcool max 1 l tarie sau vin 3 l. Cu cat iti iei biletul de avion mai repede, cu atat mai bine si eu una cred ca site-ul ala finn.no e cel mai ieftin, dar poate ca nu le stiu eu pe toate, ala e cel mai folosit de norvegieni. Daca nu e mobilat complet apartamentul, iti dau un tips. Tot pe site-ul ala www.finn.no este o sectiune torget-gis bort. Chestiile din sectiunea aia se dau gratis, este f multa mobila si o gramada de alte chestii. Daca nu este mobilat complet apartamentul nu este o idee rea sa iei ce iti trebuie de acolo pana una-alta. just an ideea.

 

Nu, doar ma ajuta sa gasesc o locuinta.. de platit platesc eu. Cel putin asa inteleg eu din "We will help you with all practical issues before, and after arrival to Norway". Multumesc pentru informatii, sunt f. utile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Alex!

Ai idee cat ar costa sa mobilez 2 camere (dormitor si living)? Am gasit cateva variante interesante dar nemobilate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ikea este varianta cea mai ieftina. Apoi ai pe www.finn.no o sectiune care se numeste TORGET si subsectiune TIL SALGS (m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Se pare ca nu e o tragedie daca nu gasesc un apartament mobilat.. diferenta la chirie mi-ar acoperi o mobilare decenta de la Ikea.

 

O alta intrebare - stiu va in unele tari e f. riscant sa descarci torrente (filme, aplicatii etc.). E si cazul Norvegiei? E riscant, de ex., sa folosesti un laptop pe care e instalat soft fara licenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

amenzile sunt destul de mari pt download-uri ilegale. cat de eficienti sunt sa te prinda, nu stiu. nu descarc ilegal. softurile fara licenta nu stiu cat de usor sunt de 'gasit'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in unele tari e f. riscant sa descarci torrente (filme, aplicatii etc.).

Există proxy-uri care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat biletul de avion pana la Oslo si acum vreau sa-l cumpar si pe cel de la Oslo la Kristiansand. Dupa ce recuperez bagajele, mai sunt alte formalitati (vama, viza intrare, etc.)? Cat pot sa dureze? Sunt suficiente 3 ore intre aterizare (teoretica, conform orar de zbor) si decolarea zborului urmator?

Editat de Dorc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×