Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Un virus modificat genetic distruge cancerul!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un virus modificat genetic distruge cancerul!

 

 

Scris de : Z.V.

2013-02-11 21:15

 

 

Un virus modificat genetic ce a fost testat pe 30 de pacienţi ce sufereau de cancer

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, mai ales de cei tineri care la 20-25 de ani sunt diagnosticati cu forme de cancer virulente.

 

Eu sint de parere ca fiecare maraton incepe cu 1 pas, desi se cerceteaza de o vesnicie, daca se ajunge la un rezultat e bine venit. Acele luni sint valoroase la multe persoane bolnave si familiile lor. Si la fel cred daca este boala depistat la timp, s-ar putea sa se prelungeasca si acele luni la mai lung timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stirea asta e ca in bancurile cu Radio Erevan..." E adevarat ca....?"

 

 

si raspunsul :

 

"Da, numai ca nu este vorba de orice tip de cancer, ci doar de cancerul hepatic in stadiu avansat, si nu este vorba de vindecare, ci doar de prelungirea ratei de supravietuire de la aprox 7 luni, la 14 luni"

 

 

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ci doar de prelungirea ratei de supravietuire de la aprox 7 luni, la 14 luni"

 

 

foarte bine, gandeste-te ca in alea 7-14 luni se poate gasi o alta metoda de a invinge cancerul

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba de vindecare, ci doar de prelungirea ratei de supravietuire de la aprox 7 luni, la 14 luni"

 

 

Daca n-ai vazut inca un bolnav care lupta pentru fiecare minut de viata, e greu sa intelegi ce inseamna 6-7 luni de viata in plus. Pare ca in gluma dar e viata, timp petrecut in partea asta al scenei, nu dincolo in intuneric.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba am vazut. Mai multi decat ai vazut tu ever.

Varianta lui Al Micu este de fapt cea mai corecta.

Si pe asta se mizeaza cand se fac aceste studii, nu ceea ce spui tu. Oamenii isi doresc viata, insa nu cu orice pret. Crede-ma ca stiu exact ce spun. Cand sunt in faze terminale ale unor boli chinuitoare, nu-si mai doresc aproape deloc viata. Ca despre aceste stadii terminale vorbim.

Iar carcinomul hepatic mai este si unul care ajunge( in stadiile avansate) la mari dureri.

Nu prelungirea chinului este scopul in sine pentru aceste studii.

 

Asta, daca facem abstractie de aspectul financiar si ne prefacem ca inghitim bla, bla-ul asa zis umanitar al marilor corporatii farmaceutice.

Personal cred ca o cura pentru cancer s-ar putut gasi de mult, daca nu ar fi in joc sumele considerabile cheltuite pentru citostatice.

Este mai "profitabil" pentru industria farmaceutica sa tina un om perioade lungi pe terapii costisitoare, decat sa il vindece.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la modul in care se misca cercetarile in zilele noastre, in curand voi citi articol Un cancer modificat genetic distruge virusii.

 

 

On topic:

 

 

Respins de 197 de savanti, un elev de 15 ani a inventat un test pentru depistarea cancerului.

 

Un elev de 15 ani ar putea salva viata a milioane de oameni din intrega lume, dupa ce a inventat un test simplu, care depisteaza cancerul de pancreas in primele faze ale bolii. Jack Andraka din Crownsville, Maryland, a inventat un test similar celui folosit pentru verificarea glicemiei.Un test va costa numai 3 centi si analizeaza, dintr-o picatura de sange, nivelul de mesothelina, un biomarker care apare in urina si sangele celor care sufera de cancer. Dupa ce este depistat, cancerul de pancreas ucide 19 bolnavi din 20, pentru ca de multe ori este detectat prea tarziu.

In cazul folosirii acestui test, sansele bolnavilor de a se vindeca sunt de 100%, sustine tanarul.Testul lui Jack are o acuratete de peste 90%. El sustine ca acest dispozitiv poate depista si cancerul de plamani sau ovarian, prin aceeasi metoda.

Mai mult, el poate fi modificat si folosit pentru detectare aaltor boli, cum ar fi HIV, tuberculoza sau contaminarea cu anumite bacterii.Rezultatele testului sunt gata in doar 5 minute.Pentru proiectul sau, Jack Andraka a primit marele premiu la targul de inventii Intel Science Fair 2012.A fost recompensat cu 75.000 de dolari, sub forma unei bursa de studii. insa cea mai mare satisfactie a lui este ca a demonstrat tuturor caa avut dreptate.Nu mai putin de 197 de oameni de stiinta l-au refuzat atunci cand el le-a cerut ajutorul, declarand ca inventia lui nu va functiona.

Singurul care a crezut in el a fost doctorul Anirban Maitra,profesor de oncologie la Universitatea Johns Hopkins, care l-a primit in laboratorul sau si i-a fost mentor.

Ideea lui Jack a fost foarte simpla: el a folosit anticorpide mesotlehina si o hartie speciala de filtru, pe care a pus nanutubi decarboni.In prezenta anticorpilor care arata existenta cancerului, acesti nanotubi se extind si modifica proprietatea electrica a hartiei. Cu cat semnalul electric este mai slab, cu atat este mai mare

nivelul biomarkerului in sange.Jack si-ar dori ca acest test sa fie accesibil tuturor si sapoate fi cumparat chiar si din magazine. Dispozitivul costa 3 dolari si poate fi folosit pentru 10 teste.

 

Noua inventie este de 168 de ori mai rapida, de peste 26.000 de ori mai ieftina si de 400 de ori mai precis decat metodele anterioare de depistare acancerului.

 

 

 

 

sursa

Editat de Aseneth
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba am vazut. Mai multi decat ai vazut tu ever.

Varianta lui Al Micu este de fapt cea mai corecta.

 

Eu nu caut adevaruri sau dreptati luptand pe baricade, desigur toata lumea are dreptate si sint mai corecti ca mine, nu cu aceasta intentie comentez. Vad si eu si am asistat langa cei in faza terminala, sufereau, le-am vazut murind. In State se da morfina, nu lasa sa moara in durere bolnavii, sint ingrijiti la Hospice de langa spitale, locuri unde se moare fara durere si suferinta, dar eu vorbeam pentru cei care inca nu sint acolo si apreciaza viata. O cunostinta, are aproape 83 de ani si se trateaza a 2-a oara de cancerul revenit si mai trage puternic de firul vietii. Vrea o revenire completa si inca cativa ani buni sa traiasca si sint sigura ca va reusi. Ce sa mai spun de tineri si copiii cu cancer ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt este o mica neintelegere aci. Nu este vorba de un virus care omoara celulele canceroase una dupa alta ci altceva: Celulele canceroase sunt nocive la corpul omului deoarece sistemul natural care exista in celulele sanatoase de auto-distrugere dupa un anumit timp,nu mai exista la celulele canceroase asa ca ele se impart inca si inca provocand daune la imprejurime. Ista este de fapt cancerul.

In fiecare celula este un lung fir de ADN. In acest fir se afla printre altele,aparatul care provoaca moartea celulei la batranetea sa si lasarea locului la o noua celula. Chestia este ca fiecare celula,in timpul vietii ei se imparte si se'SFARSIREA VIETII" LA CELYLELE CANCEROASE. inmulteste de multe ori. Inca nu se stie dece dar in anumite cazuri se provoaca daune ADN-ului si actul mortii nu se mai intampla.

Se fac multe cercetari in toata lumea in privinta cum sa se trateze cancerul. Printre altele ,se fac cercetari in care au fost luati virusi care nu provoaca boli la oameni si ADN-ul lor a fost transplantat la celule canceroase asa ca sa repare lipsa de sfarsirea vietii la celulele canceroase. Rezultatele inca nu sunt cele dorite si cercetari de acest gen pot sa ia ani de zile.

 

Injectii care provoaca distrugerea cailor prin care sangele ajunge la cancer sunt de mult in pracica. Nu in toate cazurilese poate face uz de ele. Aceasta injectie provoaca infometarea cancerului si ca asa el diminuiaza si se preface la o boala cronica. Cancerul nu dispare si fara injectii suplimentare mensuele,cancerul se va intoarce in scurt timp.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×