Sari la conținut
Forum Roportal
Zalmodegikos

Proiect de NOUA Constitutie a Rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar tu cu ce te ocupi, marinarule? Sau nu mai ai ocupatie de cand 70% din electorat au votat ca oile? ;)

 

Ocupatia mea nu tine de cine conduce tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care-i traditia ceea care ne spune ca RO e numai buna pentru republica si pe deasupra prezidentiala?

 

daca-i vorba de Republica de la Ploiesti, m-am linistit.

 

Este opinia omului si are dreptul la ea.

Recunosc nu am avut rabdare sa citesc tot textul propus de initiator, insa daca tot deschizi subiectul am si eu opinia urmatoare:

 

Realitatea globala a sec. 21 ,necesitatea dezvoltarii democratice si conditionalitatile legate de tratatele internationale in vigoare la care Romania este parte ,precum si traditia istorica a poporului roman, nu lasa loc decat la una din doua: Republica Democrata Constitutionala sau Monarhie Constitutionala.

Consider ca Monarhia este o optiune care nu are momentan nici o sansa, personal nu o sustin si poate fi doar un subiect de dezbatere.

Ramane varianta Republicii.Sa vedem insa de care.Avand in vedere calitatea indoielnica a clasei politice, generata de un electorat imatur politic si manipulabil, cred ca o republica parlamentara ar fi cea mai proasta alegere.Ar fi incununarea statului mafiot.

Ce ne-a mai ramas? Prezidentiala sau semi-prezidentiala.Daca am avea omul mesianic si credibil ar merge o prezidentiala, insa dictatura comunista este mult prea aproape ,asa incat , bingo :

 

Semiprezidentiala si as mai completa, autoritara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu demult s-a votat pe Constitutie, ce n-a mers bine??? ca tot ce vor romanii apare acolo.

Dupa ce au prapadit bani grei europeni pe lucruri personale, acum isi sdau seama ca ceva nu e bine??? Propun pe LuciaD la rescrierea textului ca e profa si e la curent!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propun pe LuciaD la rescrierea textului ca e profa si e la curent!!!

 

Iar eu iti propun sa postezi serios si sa nu mai faci referiri la alti useri decat daca este necesar pentru argumentatia ta.Aici nu era necesar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propun pe LuciaD la rescrierea textului ca e profa si e la curent!!!

 

:lol: Aferim Doamne! Ii drept ca-s la curent constant-continuu :rot: , da' nu mi-s "profa" (ca-s economist, bgeata de mine). Din punctul meu de vedere, Romania este Stat National, Unitar, Roman, Indivizibil si Inalienabil. Daca nu-i asa, atunci vom re-infiinta Regatul Daciei Mari (Pelasgeea- adica Tara Mamei Geea) si gata.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Aferim Doamne! Ii drept ca-s la curent constant-continuu :rot: , da' nu mi-s "profa" (ca-s economist, bgeata de mine).

 

Cu atit mai bine, scuze ca te-am comfundat ca un bun afacerist vede lumea mai clar decat poetii, dar stiam pe cine propun!!! La viitor se concentreaza nu la trecut, asta e cel mai important lucru pe care trebuie sa se axeze totul!!! timpul dacilor a trecut, cu caciula de dac si trac nu se promoveaza in Europa moderna Unita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×