Salt la continut

Fotografie

Sistarea somajului !

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
5 replici la acest subiect

#1 Dorel6

Dorel6

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 11 February 2013 - 03:48 PM

Buna ziua. In urma cu cateva zile am fost sunat de catre o doamna de la AJOFM in legatura cu un curs care este disponibil, eu i-am spus ca da, o vin sa ma prezint cu buletinul. Dar nu m-am prezentat din motiv ca nu m-am trezit. ( ea m-a sunat in urma cu 4 zile, adica pe data de 7 ) Dar azi doamna aceea ma suna ( 11 feb ) ca de ce nu m-am prezentat in data de ...
I-am spus motivul ca nu m-am trezit si acuma nu mai vreau sa urmez acest curs. Doamna a inceput sa ma ameninte cu sistarea somajului. Dar daca eu nu m-am prezentat si nu am semnat nici un document ca vreau sa urmez acel curs, are dreptul sa imi sisteze somajul ? Si sa nu uitam ca pe carnetul de somaj scrie clar sistarea somajului este in data de 31.01.2013. Ea m-a sunat in urmatoarea luna. ( Aici este clar ca ea a facut greseala si m-a introdus in programul de curs doar ca i-am zis ca o sa ma prezint in ziua aceea ) Dar totusi are dreptul sa faca asa ceva, daca clar pe carnetul de somaj scrie ca somajul se siteaza automat in 31.01.2013. Multumesc anticipat !
  • 0

#2 Melissa Rebecca

Melissa Rebecca

mixture

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 3325 mesaje

Scris 11 February 2013 - 05:00 PM

I-am spus motivul ca nu m-am trezit si acuma nu mai vreau sa urmez acest curs. Doamna a inceput sa ma ameninte cu sistarea somajului. Dar daca eu nu m-am prezentat si nu am semnat nici un document ca vreau sa urmez acel curs, are dreptul sa imi sisteze somajul ?

Da. Refuzul nejustificat al unui somer aflat in plata, de a urma cursuri de calificare/recalificare in vederea ocuparii ulterioare a unui loc de munca, atrage dupa sine, sistarea indemnizatiei de somaj. Adica in loc sa te preocupe recalificarea (cursul) in vederea obtinerii unui loc de munca, tu preferi sa stai acasa pe banii statului. Cam asta e traducerea.
  • 2

#3 Birdiewatcher

Birdiewatcher

Don't panic, it's mostly harmless.

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 4679 mesaje

Scris 11 February 2013 - 05:16 PM

Dar nu m-am prezentat din motiv ca nu m-am trezit.

a sunat ceasul si nu l-ai auzit?
  • 0

#4 Yadhira

Yadhira

Caught between the devil and the deep blue sea...

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 556 mesaje

Scris 11 February 2013 - 05:30 PM

daca somajul se sisteaza automat in 31.01.2013 - corect spus "s-a sistat" ca deja suntem in 11.02.2013, nu? prin urmare mai beneficiezi sau nu de somaj?
  • 0

#5 Dorel6

Dorel6

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 11 February 2013 - 05:39 PM

Nu, luna asta este ultima plata de pe ianuarie care trebuie sa ajunga pe februarie. Iar luna asta trebuie sa predau carnetul, atata tot. ( va multumesc si la restul pentru raspuns. Si da am gresit eu, nu a sunat ceasul. Ma scuzi. )

Aceast mesaj a fost editat de Dorel6: 11 February 2013 - 05:56 PM

• 0

#6 Yadhira

Yadhira

Caught between the devil and the deep blue sea...

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 556 mesaje

Scris 11 February 2013 - 07:00 PM

am inteles acum....
  • 0