Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Drapelul secuiesc flutură legal pe păm

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si cu ce te incalzeste asa ceva? Ca doar esti americanca, dupa cum ai spus in repetate randuri.

Nu de alta, dar se vede de la o posta satisfactia sovina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu ce te incalzeste asa ceva? Ca doar esti americanca, dupa cum ai spus in repetate randuri.

Nu de alta, dar se vede de la o posta satisfactia sovina.

 

 

Sint americanca dar sint si mandra de originile mele si este pe prima pagina al ziarelor informatia!!! Nu sint sovina, dar daca tu asa ma vezi, fie!!! Satisfactia este ca nu drapelul face omul!!! insa ca o natiune cam aparte sa aibe si niste drepturi ca merita!!!

Nu poate fi democratie fara niste privilegii. Secuii in majoritate sint si cetateni maghiari dar si destui romani care au invatat maghiara au devenit cetateni maghiari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba despre o minoritate si asta vor fi cel putin cat oi trai eu. Ti-ai dori ca Arizona sa-si declare autonomie fata de SUA, sau chiar sa se alipeasca Mexicului, ca tot sunt vecini de granita?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai dori ca Arizona sa-si declare autonomie fata de SUA, sau chiar sa se alipeasca Mexicului, ca tot sunt vecini de granita?

 

 

De ce sa vorbin despre altceva decat in acest topic??? Cand vorbim de State pe undeva se incepe cu Romania ... noi nu putem separa 2 issues si sa le tratam separat???

Arizona este parte din Mexico!!! ca si Texas sau New Mexico, California si inca state din sud atasate acestui teritoriu, Statelor Unite dupa diferite razboaie.

Mexicanii nu vor teritoriu american ci piata de desfacere al drogurilor/narcoticelor.

 

doar flutura asa ca - sa fluture !! :ro:

Ungurii vor de fapt sa aiba si ei o regiune a lor!! Si nu e prevazuta ! Poate data viitoare! :)

 

 

Si alte steaguri ce rol au??? sa fluture!!!

 

Regiunea Mures Authonoma Maghiara a fost numit teritoriul cand eu m-am nascut!!! cu aceste 3 judete de azi unde predomina limba maghiara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Texas, New Mexico si California te-au hranit pe tine si alte sute de milioane de americani de ani de zile, cu ajutorul muncitorilor ieftini si buni veniti din Mexico, pentru a-si trai si ei visul american. Fara astea trei state ati importa portocale din Ecuador.

 

Chiar crezi ca cele 3 judete vor dori vreodata sa devina stat in stat? Cat or sa traiasca fericiti ca au obtinut independenta? 2-3 ani, pana sa-si dea seama ca fabrica de la Covalact nu mai poate exporta nimic din cauza taxelor vamale?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Texas, New Mexico si California te-au hranit pe tine si alte sute de milioane de americani de ani de zile, cu ajutorul muncitorilor ieftini si buni veniti din Mexico, pentru a-si trai si ei visul american. Fara astea trei state ati importa portocale din Ecuador.

 

Pe mine nu m-a hranit mineni, noi muncim si cumparam ce ne trebuie, insa muncitorii agricoli sezonieri sint aici si dupa ce eu mor si au fost aici mereu. Despre Phoenix doar atit ca la infiintarea statului Arizona cu 101 ani in urma, inainte era doar Teritoriu numit, pe locul actual al orasului era o mare livada de citrice!!! Eu locuiesc pe o bucata din acel pamint irigat industrial de aceea am si eu aceste fructe in curte si nu trebuie sa le cumpar, doar ca sa stii despre portocalele locale. A fost aici si o mare fabrica de prelucrat fructe insa cei din Florida l-au cumparat si l-au inchis sa nu fie concurenta, acum la pare rau ca de multe ori ingheata la ei fructele si la noi nu, dar deh.

Acum cand in emisfera sudica este vara, importam tot ce-i in sezon acolo in special din Chile, Australia, din Ecuador numai frunze de banane tot pentru ei ca-si fac ceva mancare folosind aceste frunze imense, habar n-am la ce!!! tamales parca. Din secuime importam apa minerala Borsec, un evreu le aduce si se vinde chiar foarte scump intr-un boutique!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat stii tu despre tara mea in momentul de fata, atat stiu si eu despre SUA. Pana una-alta, e doar o stire, probabil o scanteie provocata de nu-mai-stiu-ce iredentist ratat, gen Csibi Barna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat stii tu despre tara mea in momentul de fata, atat stiu si eu despre SUA. Pana una-alta, e doar o stire, probabil o scanteie provocata de nu-mai-stiu-ce iredentist ratat, gen Csibi Barna.

 

Ho, ho, ho!!! eu stiu mult mai mult de Romania decat imi dai credit, insa nu cersesc simpatie sau recunoastere, dar tu ai lipsuri mari si aceasta te duce mereu in eroare ca nu stii ce pozitie sa iei. Daca s-ar face un pic de educatie romanilor despre tot ce-i in tarisoara lor in loc de ura, ar fi mai documentat viitorii cetateni si s-ar orienta mai bine si cu busola in mana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×