Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Ce va indeamna sa purtati discutii despre religie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am sa incep eu cu postarea in care am spus acest lucru pe un alt topic:

 

de multe ori m-am intrebat, oare de ce ma bag eu in discutii despre religie, cand sunt atat de multe lucruri frumoase de dezbatut. N-am gasit decat un singur raspuns, pur si simplu imi vine sa rad de faptul ca oameni seriosi se pun in situatia penibila de a crede ca exista acolo sus unul mare si tare care n-are alta treaba decat sa le poarte lor de grija :doh: Si nu ma pot abtine sa nu incerc macar sa le deschid ochii si sa-i aduc cu picioarele (capul :) ) pe pamant. E un adevarat pacat sa piarda oamenii si timpul si banii cu fantezii religioase in loc sa-si vada de viata lor, care nu depinde de nimeni altcineva in afara de ei. Cam asta este, in ceea ce ma priveste.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incep eu cu postarea in care am spus acest lucru pe un alt topic:

 

Experientele personale pe care le-am avut si care ne-au dat certitudinea ca Dumnezeu exista si ne-au crescut credinta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zici asa Black: "Si nu ma pot abtine sa nu incerc macar sa le deschid ochii ".

Cred ca asta este motivatia tuturor celor care poarta discutii despre religie, fie credinciosi sau nu. Sa deschida ochii celuilalt. Cand nu reusesc, incep sa-i impinga in cap. :lol:

Editat de Melissa Rebecca
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma amuza erorile grave de logica in unele exprimari, de genul certitudinea ca Dumnezeu exista .

Sigur ca te amuza,pentru ca nu ai gustat nimic din Dumnezeu.Dar din momentul in care ai o relatie personala cu El,viata ta se schimba radical.Se inverseaza ordinea prioritatilor,modul de viata,schimbarea gandirii a atitudinii si a eternitatii.Dar,te inteleg.La fel gandeam si eu inainte!Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.

Editat de EmaS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand nu reusesc, incep sa-i impinga in cap. :lol:

 

In coasta :P ca aia-i impricinata in Geneza :o:

 

Sigur ca te amuza,pentru ca nu ai gustat nimic din Dumnezeu.

 

Tu te referi la God sau la ceva de papa (nu de la Roma :P )

 

Dar din momentul in care ai o relatie personala cu El,viata ta se schimba radical.

 

Spune sincer, iti vorbeste?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zici asa Black: "Si nu ma pot abtine sa nu incerc macar sa le deschid ochii ".

Cred ca asta este motivatia tuturor celor care poarta discutii despre religie, fie credinciosi sau nu. Sa deschida ochii celuilalt. Cand nu reusesc, incep sa-i impinga in cap. :lol:

 

Mi se pare aiurea sa incerci sa deschizi ochii cuiva din moment ce nu sunteti prieteni de-o viata....sau sa va lege ceva impreuna... Strainii sa iti deschida ochii cand ei nu te cunosc, de fapt..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Strainii sa iti deschida ochii cand ei nu te cunosc, de fapt..

 

Multe carti au darul de a deschide ochii oamenilor (nu in sensul propriu :P ) cu toate ca autorii nu-i cunosc pe cititori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multe carti au darul de a deschide ochii oamenilor (nu in sensul propriu :P ) cu toate ca autorii nu-i cunosc pe cititori.

 

Din contra, autorii isi expun punctul de vedere. Nu am vazut vreo carte sa prinda viata si sa zica: Mai Mada, nu ti-e rusine sa crezi asa ceva? :tease:

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din contra, autorii isi expun punctul de vedere.

 

Da, dar acel punct de vedere poate deschide ochii multor oameni, daca in el se regasesc adevaruri spuse din suflet.

 

Nu am vazut vreo carte sa prinda viata si sa zica: Mai Mada, nu ti-e rusine sa crezi asa ceva? :tease:

 

Hai ca m-ai dat gata :o: Nu cartea ca ansamblu de foi de hartie iti poate deschide ochii, ci ceea ce este scris in ea! Evident ca exista si ochi atat de inchisi incat nici cu cricul hidraulic nu-i poti deschide, dar asta-i alta poveste si e legata de ceea ce se numeste habotnicie si fanatism...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×