Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

RECLAMAREA UNUI ACT DE CRUZIME FATA DE UN ANIMAL

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi ne-am confruntat cu un caz mai deosebit pe forum, un fel de autodenunt din partea unui user nou, care spunea ca ii face placere sa isi tortureze pisica si chiar a si atasat o poza. Cautand informatii despre legislatia in vigoare si despre ceea ce am putea noi, ca forum/administratori/moderatorii, sa facem, am dat peste aceasta procedura de reclamare a unui act de cruzime fata de un animal. Stiu ca ma cam imbat cu apa rece, insa CEVA trebuie facut.

 

De asemenea, daca aveti voi informatii cu privire la ceea ce putem face sa il oprim pe acest individ si/sau cum si unde il putem denunta, va rugam frumos sa ni le furnizati. Noi am scris deja catorva institutii, in cautarea unui sprijin/sfat.

 

 

Material oferit de dna Carmen Arsene - FNPA

Sursa: http://www.protectiaanimalelor.ro/caini/procedura_reclamare_cruzimi.html

 

Pentru orice fapta constatata de catre o persoana interesata, in speta un reprezentant al unei organizatii de protectie a animalelor, dupa ce se ia la cunostinta direct sau prin interpusi de savarsirea unei fapte ce cade sub incidenta legii 205/2004 privind protectia animalelor modificata si completata prin legea 9/2008, dar neavand un organ abilitat de specialitate, competenta de cercetare cade in sarcina organelor de drept comun, se face o plangere penala in conformitate cu articolul 222 din Codul Penal, cu indicarea autorilor, descrierea faptelor si consecintelor create prin actiunea sau inactiunea sesizata, gradul de pericol social prin exemplul dat altora de a perpetua astfel de practici.

 

In conditiile in care in U.E. astfel de fapte au rezonanta in presa si sunt grav pedepsite, si cum Romania este tara membra a U.E., avem si noi o lege, dar fara instrumente de constrangere si o practica judiciara adecvata.

Astfel orice fapta penala, poate fi constatata de catre organele de politie la flagrant prin apel la 112, de catre un inspector de la autoritatea de resort care trebuie sa existe ca altfel legea nu are suport, sau printr-o plangere la parchetul de pe langa Judecatoria locului faptei.

 

Plangerea trebuie sa cuprinda si probele, respectiv fotografii, film sau sa fie indicate martori care sa ateste faptele persoanelor, respectiv starea animalului ranit.

 

Fapta trebuie incadrata in textul de lege, articolul, litera etc. iar plangerea trebuie depusa la Parchet.

Se ia numar unic de inregistrare si se urmareste modul de solutionare.

 

La flagrant se cheama 112, Politia si pentru o mai buna si corecta solutionare unul sau doua posturi TV; poate si un cotidian ar fi bun de atras si de facut articole in foileton cu prezentarea organizatiei, scopul, practica europeana si stradania de a respecta drepturile animalelor.

Cum trebuie sa procedati

PROCEDURA DE RECLAMARE IN CAZUL INCALCARII LEGII DE PROTECTIE A ANIMALELOR, 205/2004, MODIFICATA DE LEGEA 9/2008.

 

In mare, pasii sunt urmatorii:

 

Daca vedeti ca cineva face rau unui animal (il abandoneaza intr-o statie, il bate, il tine intr-un lant de 40 cm, il omoara, etc, etc), gasiti un martor, doi si incercati sa retineti faptasul pe loc.

Chemati politia la fata locului (sunand la 112 sau mergand la cea mai apropiata circa de politie), ca sa ia datele faptasului, ale martorului si ale reclamantului, date pe care le trece in procesul verbal. Toti trebuie sa semneze procesul verbal iar reclamantul trebuie sa primeasca o copie a procesului verbal din partea politistului, pe loc.

Faceti o plangere scrisa (nu orala!!!) la Directia Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (DSV) din localitate (in Bucuresti, DSV-ul se afla in curtea Spitalului Ilioara, sector 3, metrou Nicolae Grigorescu), pe care o lasati la secretariat si la care primiti un numar de inregistrare. (Nu plecati de acolo fara a primi numarul de inregistrare! !!). In 30 de zile lucratoare trebuie sa primiti raspunsul scris la ea. Aceeasi plangere o lasati si la circa de politie cea mai apropiata si luati numar de inregistrare.

 

Observatii:

 

Daca nu puteti retine faptasul pana vine Politia, incercati sa obtineti date despre el: cum arata, unde sta (il puteti urmari)

E foarte important sa aveti macar un martor. Rugati-i pe cei din jur sa fie martori pe parcursul anchetei!

Mergeti cu legea in mana la cel mai apropiat sediu de politie si cereti in numele ei sa vina un agent la fata locului. Daca politistii nu vor sa vina pe criteriul ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In conditiile in care in U.E. astfel de fapte au rezonanta in presa si sunt grav pedepsite, si cum Romania este tara membra a U.E., avem si noi o lege, dar fara instrumente de constrangere si o practica judiciara adecvata.

 

Azi toata lumea are telefon in mana cu care poate sa ia si poze, deci nu mai este chiar nevoie de martori tarati la politie pentru depozitie despre cele vazute, sa le ajunga si pozele martorilor si al criminalului ca ei trebuie sa aibe un data base unde sa caute pe cei interesati!!! Dupa atita furat se poate si munci un pic, cu conditia ca stiu sa umble la computer agentii pacii si al linistei. Momentul Kodak cum cineva bate cainele sau pisica in State te baga in puscarie direkt, nici nu le intereseaza cum te cheama!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi ne-am confruntat cu un caz mai deosebit pe forum, un fel de autodenunt din partea unui user nou, care spunea ca ii face placere sa isi tortureze pisica si chiar a si atasat o poza.

 

doamne fereste, unde?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii sunt atat de bolnavi, ca li se pare normal ca maladia sa le fie acceptata in societate.

Politia e depasita. Pun pariu ca daca un agent ar prelua cazul, ar fi ridiculizat de superiori si restul colegilor.

Cam asta-i nivelul de educatie si sensibilitate al nostru, al romanilor. Nu uitati ca de Craciun porcul este injunghiat in vazul intregii familii, inclusiv copii de 6-7-8...ani. Apoi unii cresc si se dilesc, adica nu mai discern intre cruzime si normalitate, dar au ca baza comportamentele mentorilor formatori .

Cand omul e bolnav psihic nu prea ai ce face, de la distanta, dar orice actiune trebuie incercata.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, avem IP-ul, stim de unde este, stim si providerul, am trimis e-mail la Politia animalelor cu mesajul ce l-a scris si poza ce a postat-o si am cerut informatii despre ce se poate face cu IP-ul. Pentru ca nu cunosc legislatia referitoare la adresa IP din Romania.

Darianna a cautat chiar si pe FB si a gasit pe cineva care ar putea fi el, dar nu stim sigur. Burel cauta informatii pe net, dupa poza pe care a postat-o. Fiecare facem cate ceva, numai ca fara raspunsuri la mailuri si telefon, nu prea reusim nimic. Daca se va ajunge la semnaturi cu nume reale, va fi loc pentru oricine vrea sa se implice.

 

Si culmea este, cu toate ca l-am banat aseara pe individ, mai devreme era pe forum. Nickul lui este Adriano26, nu stiu la ce ar putea ajuta, dar poate ii vine cuiva vreo idee, ce am putea face mai mult.

 

E tot ala care se plangea pe alt site ca i s-a stricat cuptorul cu microunde ca a uitat pisica in el prea mult timp?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offf :cry: :cry: :cry:

si cand ma gandesc ce multi nebuni de astia sunt...

sper sa se poata face ceva impotriva lui si a tuturor de teapa lui!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asnoapte cand am citit de treaba asta mi s-a facut frig in spinare de repulsie.

cand m-am intors acasa si au venit pisele pana in strada inaintea mea, iar m-a luat senzatia aceea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un retardat iar ca sa-i spun animal este prea mult pentru el...se crede puternic pentru ca are putere asupra unei pisici pe care nu o merita...de fapt el nici nu merita sa traiasca ,trebuie la 2/2...acolo ii este locul. Murdarste natura doar prin simpla lui existenta ...are o existenta de kkk si nu este in stare de nimic....eu ma mir cum areusit sa scrie...sau poate el a dictat doar...si

a scris altcineva...In orice caz este un oligofren cu un fizic de kk ,un suflet de kkk care are o exiistenta de kk...De fapt...el nu are capacitatea de intelegere ce spun eu aici...este prea mult pentru el....

Daca putem da ajutor cu ceva Dariana , cu multa placere..

Editat de Kahila
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×