Sari la conținut
Forum Roportal
1985.04

Viata dupa casatoria religioasa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna sera dragii mei... vroiam sa va informez ca sunt noua pe acest sait un pic nepriceputa dar totul este o chestie de obijnuinta...(adica pana ma obijnuiesc cu acest sait).Am o problema care de catva timp ma framanta foarte mult si stau si ma gandesc sau mai bn zis ma chinui de cateva luni bune sa-mi dau raspunsul...dar nu reusesc.sunt maritata de 11 ani am o fetita de 10 ani si acum dupa acesti ani am ramas insarcinata si am sa aduc pe lume un ingeras...un baietel minunat,dar nu asta este problema despre care doresc sa vb cu voi. AM SA TREC DIRECT LA SUBIECT:dupa atatia ani in sfarsit am reusit sa facem si noi,eu si sotul meu nunta in anul2011 in luna octombriesa ne casatorim religios la biserica si la starea civila....totul ne mergea de minune,era ceva minunat,in casnicia mea pana sa ma casatoresc legal si asa mai departe...va jur ca asa probleme nu am avut ca pana cum.dupa acesta nunta am inceput sa avem probleme ca:cearta cu sotul meu la nesfarsit care asa ceva inainte nu exista intre noi..sotul meu si-a pierdut servicuil la fel ca si mine dar asta nu din cauza noastra,ne-au dat afara chiar din motive sa le zic asa stupide...ne-am ingropat in datorii care nu mai stim cum sa iesim din ele...toata familia sa indepartat de noi,simt ca ne-au dat asa uitarii nici nu stiu cum sa explic mai bn pentru a fi inteleasa.pe noi ne-a cununat un frate de-a sotului meu care este mai mic ca el,nustiu daca asta are vro legatura cu ceea ce ni se intampla noua.Dupa nunta a doua zi am aprins lumanarile de cununie (am facut asa cum ne spus parintele) si nici 5 min nu au trecut doar timpul de a pregati o cafea... si lumanarile au luat foc sa rupt in doua probabil daca nu ma duceam sa vad imediat ce sa intamplat ne lua foc casa...mia ars toata masa asa ce repede sa intins acest foc si langa aceste lumanari aveam o icoana de perete cu DOMNUL nostru Iisus Hristos.Deci masa cu lamanarile au luat foc si era un foc imens iar domnilor va jur ca aceea icoana nu a luat foc deci practic ea nu a patit nimic,absolut nimic,avea doar cateva picaturi de ceara de la lumanari atat.subiectul e ca nu inteleg de ce dupa nunta ne merge asa prost,dar va jur ne merge asa prost ca nu va puteti imagina,vreau sa zic ca am muncit foarte multi ani inpreuna si nea/m facut un viitor al nostru,am reusit sa avem casa noastra totul al nostru fara sa ne ajute cineva penru ca familiile noastre sunt mai sarace si nu au avut posibilitatea de a ne ajuta financiar.IAR ACUM DUPA ACEASTA NUNTA VAD CU OCHII MEI CUM TOTUL USOR USOR SE DUCE DE RAPA.mentionez ca sunt foarte multi din familia lui care nu ne vrea binele si care sunt invidiosi pe noi.datimi va rog un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Farmece! Se rezolva cu o vrajitoare de calitate de etnie rrroma. Spune-i sa scoata si argintul viu pentru orice eventualitate,dar sunt 100% sigur ca e vorba de farmece!

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai fixat pe ideea ca e ceva vrajitorie sau blestem la mijloc.

Nu are de ce, e de ajuns sa fie..viata.

 

incercati sa va adunati, sa multumiti la Dumnezeu ca sunteti impreuna, aveti sanatate, un copil frumos si..putere de munca.

Banuiesc ca sunteti tineri si dupa cum ai spus tu, aveti un viitor pentru care ati muncit mult, IMPREUNA.

Aici e cheia, restul sutn detalii.

 

'Acasa' voastra este cand sunteti impreuna, ca si familie..fizic. Daca solutia e sa va mutati dupa zona, orasul si tara care va ofera viitor pe mai departe sau pentru o vreme...nu vad ce v-ar opri.:)

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.datimi va rog un sfat.

Singurul sfat e sa mergeti sa povestiti toate astea preotului.

Nasi de cununie in mod normal nu pot fi fratii. Dar nu inseamna ca necazurile va vin din aceste motive. Nasii trebuie sa fie familie de crestini.

Pe de alta parte trebuie sa fiti constienti ca ati trait in pacat multi ani, trebuia sa fi luat iertare pentru asta.

Oricum povestiti totul preotului si el stie ce sa faca si e singurul care poate face ceva.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iertare de la cine?

De la Dumnezeu fata de care au gresit. Iertarea se primeste dupa spovedanie la preot si savarsirea canonului de pocainta

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nasi de cununie in mod normal nu pot fi fratii.

De ce? Unde scrie? Din moment ce preotul care i-a cununat l-a acceptat ca nas pe fratele mirelui, unde-i problema? Stii tu mai bine decat popa sau iar nu stiu popii astia ce fac? :roll:

 

Initiatoarei i-as sugera sa-si priveasca problemele si din alt unghi. Sa nu mai asocieze declinul financiar cu momentul casatoriei religioase. Teoretic, dpdv religios, trebuia sa fie exact invers. Deci nu vad legatura. Iar in farmece eu nu cred.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Unde scrie? Din moment ce preotul care i-a cununat l-a acceptat ca nas pe fratele mirelui, unde-i problema? Stii tu mai bine decat popa sau iar nu stiu popii astia ce fac? :roll:

Poate preotul a uitat sa-i intrebe daca nasii sunt frati. Nu sunt cazuri in care sa fie asa.

 

Initiatoarei i-as sugera sa-si priveasca problemele si din alt unghi. Sa nu mai asocieze declinul financiar cu momentul casatoriei religioase. Teoretic, dpdv religios, trebuia sa fie exact invers. Deci nu vad legatura. Iar in farmece eu nu cred.

A facut perfect ca s-a gandit la o asociere cu cununia pentru ca chiar poate fi o legatura, poate nasii poate spovedania poate canonul etc

Deci singurul care poate spune exact este preotul. (Cel care i-a cununat sau altul cu mai mult har) Asa este comportamentul unui crestin .

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce?

Nasii sunt parinti spirituali. Rolul lor este mai mare decat al parintilor naturali.

Daca copiii din familii diferite au aceiasi nasi de botez nu se pot casatori, chiar daca nu sunt rude de sange. La Botez devin frati spirituali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×