Sari la conținut
Forum Roportal
Oxi.gen

cum sa-mi deschid o afacere cu oua

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. As vrea sa deschid o afacere cu oua (fiind un aliment cred ca o sa mearga, in sensul ca e dificil sa dau faliment) si as avea nevoie de cat mai multe informatii. in primul rand daca este greu de facut asa ceva, daca e greu de gasit cumparatori, cam cati bani miar trebui...... Am un teren de 2000 de metri si ceva bani, care sunt sigur ca nu-mi ajung dar am posibilitatea de a ma asocia cu un familiar. Ce parere aveti despre asta si credeti ca am vreo posibilitate?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe necunoscute in afacerea ta !!!

Daca tot ai atat teren de ce nu incerci sa cultivi ceva - ardei, rosii etc- sau pomi fructiferi - cresc singuri, trebuie doar sa culegi.

Daca nu reusesti sa le vinzi ramai cu provizii pentru toata familia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa deschid o afacere cu oua ...

 

Daca e prima oara ca te aventuriezi in business, e recomandat sa fi foarte atent/a sa nu dai faliment imediat, de obicei asa se inmtimpla cu cei care n-au experienta.

Oul este un produs delicat, se strica repede daca nu este in frigider la o temperatura fixa, daca ai curte nu conteaza ca mai ai un pui mai mult. Am inteles de la aceasta faza vrei sa iei afacerile, cresti pui care fac oua. Rau nu este ideea, implica si familia macar la inceput pana te obisnuiesti la ce ora se culca puii :crazy:

 

Am vazut la TV un program cu 2 tineri care au ramas fara munca de ITT in California si au cumparat un teren de langa sosea pe care era si un autobuz aruncat, lasat dupa accident si au inceput sa creasca pui pentru a vinde oua bio. O duzina vindeau cu multi $$$$$ si se bateau fostii colegi sa rezerve periodic oua proaspete si naturale in drum spre casa.

Autobuzul a devenit cuibar si locuinta pentru gaini, cofrage cu etichete personale au comandat, apa si graunte naturale. N-au regretat ca au considerat afacerea pe acel loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam multe necunoscute in afacerea ta !!!

Daca tot ai atat teren de ce nu incerci sa cultivi ceva - ardei, rosii etc- sau pomi fructiferi - cresc singuri, trebuie doar sa culegi.

Daca nu reusesti sa le vinzi ramai cu provizii pentru toata familia.

Daca ar fi asa usor ar face toata lumea.:lol:

La pomii aia fructiferi, le trebuie vre-o cativa ani ca sa rodeasca si mai trebuiesc si ingrijiti.

De ardei si rosii nu mai vorbim, ca este si mai dificil. :crazy:

 

Cu ouole, e greu, e mai greu decat ai crede. Nu se merita.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ouole, e greu, e mai greu decat ai crede. Nu se merita.

 

Ba se merita!!!

 

Pomicultura e o stiinta, deci trebuie stiut de altoit pomii, de taiat de crengi uscate si de stiut ce si cum se taie si cand ca fiecare pom e altceva!!! fertilizarea, udarea si alte metode de pampering ca sa dea roade. Numai la cunoscatori recomand, insa gaini sint mai usor de manipulat, si mai ieftini in caz de epidemie sau pierdere din nenumarate motive.

 

In fiecare primavara se ia de la capat afacerea, ca peste iarna nu se merita tinute cand si asa nu fac oua. Asta e cel mai mare avantaj si mergi in vacanta in Maroc in desert la Agadir :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba se merita!!!

Se vede ca nu esti de pe la noi. :crazy:

Acum in Ro oole trebuiesc sortate dupa marime,clasificate, stampilate cu ziua cand expira, tevatura mare, nu asa. Si nu merge sa le stampilezi oricum, tre sa ai utilajul special, omologat , acceptat, etc.

Nu respecti legea, ai sfeclit-o! Si la ce amenzi dau astia, mai bine vinzi haine.

 

Si daca mai declari cxa sunt si bio... :stars: ...vin aia, sa vada cum le cresti, ce mananca, au loc,nu sunt stresate, ingramadite, nu merge asa dupa ureche, sau ca la mamaia la tara.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum in Ro oole trebuiesc sortate dupa marime,clasificate, stampilate cu ziua cand expira, tevatura mare, nu asa. Si nu merge sa le stampilezi oricum, tre sa ai utilajul special, omologat , acceptat, etc.

Nu respecti legea, ai sfeclit-o! Si la ce amenzi dau astia, mai bine vinzi haine.

 

 

 

Asta pe hartie, ca de fapt toata lumea la tara are gaini, prepelite, rate si alte oratanii prin curte iar oualele le vand pe la cunoscuti fara sa mai puna stampile sau sa respecte vreo lege, sau sa plateasca taxe.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta pe hartie, ca de fapt toata lumea la tara are gaini, prepelite, rate si alte oratanii prin curte iar oualele le vand pe la cunoscuti fara sa mai puna stampile sau sa respecte vreo lege, sau sa plateasca taxe.

Nimic mai adevarat. Dar aia nu e afacere. Ca nu incaseaza ei atatia bani de traiesc mai bine ca Becali. :tease:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar omul vrea o afacere cu vre-o 200 - 300 de gaini, acolo. Sa aiba ce vinde in fiecare zi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×