Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrat

Cancer la pancreas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

offfffffffffff

se intampla adesea sa ne agatam sperantele de orice sansa, reala sau nu

am trecut si eu prin asta de cateva ori, in zadar insa

daca e vb de metastaze si mai ales in zona plamanilor, perspectivele sunt sumbre.........

e posibil ca acel cancer de colon sa fi recidivat, se intampla frecvent, si asa apar metastazele

acum cativa ani era un tip la colentina, iliecu parca, care ''vedea'' clar orice imagine

sanatate multa!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu auzisem despre un vaccin impotriva cancerului la pancreas...

 

oricum, ii dau dreptate lui Bagherra, sa incercati si cum spune ea pentru ca spanzul face minuni! v-o spun din experienta ca si mama mea a avut grave probleme de sanatate si a incercat tratamentul, minunandu-i pe doctori :spiteful: Sanatate tuturor si sa aveti grija de voi ! :cry:

 

 

 

Nu exista asa ceva...de unde le scoateti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am gasit un articol despre vaccinul pt cancerul de pancreas...

uite articolul...

25 Ianuarie 2007

 

 

Un nou vaccin care ajuta sistemul imunitar sa se lupte si sa distruga celulele canceroase care ataca pancreasul este rezultatul unui studiu recent.

Persoanele care sufereau de cancer de pancreas si care au au fost vaccinate cu acest vaccin experimental au trait, in medie, 27 de luni.

Aceasta cifra pare sa nu insemne mult, insa cancerul de pancreas este pe locul 4 ca rata a mortalitatii - dintre tipurile de cancer - persoanele care se imbonavesc traind in jur de 18 sau 19 luni dupa diagnosticare, sustine seful sectiei de oncologie de la Emory University din Atlanta, unul dintre realizatorii acestui studiu.

Spre deosebire de alte vaccinuri, cum ar fi cel pentru gripa, de exemplu, vaccinurile pentru cancer care sunt in studiu, nu se vor face persoanelor sanatoase pentru a preveni boala, ci persoanelor deja bolnave. Aceste vaccinuri ajuta sistemul imunitar sa lupte mai bine cu cancerul.

Scopul este, asadar, de a reeduca sistemul imunitar sa recunoasca celulele cancerose ca invadatori ai organismului si sa le anihileze.

Pentru a invinge acest obstacol, vaccinul injectabil contine celule iradiate de cancer pancreatic care nu se mai dezvolta, dar sunt genetic modificate sa ispiteasca celulele de aparare ale organismului.

Cand celulele de aparare intalnesc celulele canceroase iradiate, incepe atacul. Celulele canceroase care inainte de vaccin nu erau recunoscute ca straine, dupa vaccin sunt recunoscute si anihilate.

In cazul studiului de fata, cercetatorii au administrat vaccinul pe langa metodele traditionale de actiune in cazul cancerului, respectiv operatie chirurgicala si chimioterapie postoperatorie, la 60 de pacienti cu cancer pancreatic.

Rata de succes a fost mai mare decat in cazul interventiilor traditionale.

Exista totusi si efecte adverse, deoarece vaccinul actioneaza doar asupra celulelor cancerose.

De la pierderea parului la greata sau mancarime, roseata si umflare in zona unde a fost facut vaccinul, toate acestea sunt efecte secundare.

Inainte ca vaccinul sa fie lansat pe piata, toate aspectele trebuie bine stabilite.

 

 

acuma nu stiu ce sa zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PROBLEMA E CA NU STIU CE SA CRED...UNII AU ZIS CA E METASTAZA...DAR LA PLAMANI...CE ESTE LA PNCREAS PT UNII NICI NU A EXISTAT...ALTII AU ZIS CA LA PANCREAS E O ALTA TUMOARE CARE NU RECIDIVA DE LA COLON...SI TRA SA VEDEM CE E LA PLAMANI...

TOTI SE IAU DUPA INTERPRETAREA PE CARE O FACE RADIOLOGUL NIMENI NU SE UITA PE FILME SAU PE CD...DC ALA INTERPRETEAZA PROST...GHINION...

CUM E POSIBIL SA AIBE CANCER LA PANCREAS FARA NICI UN SIMPTOM...MARKERUL CA19-9 DE 2 ORI FACUT IN LIMITE NORMALE...ANALIZE DE SANGE SUNT OK...AM INTELES CA AR TREBUI SA AIBE ANEMIE,LEUCOCITE CRESCUTE, SI LATELE CARE LA EL SUNT OK...AR FI TREBUIT SA FACA ICTER...DAR NU A FACUT...

KIAR NICI UN SIMPTOM SI SA AIBE CANCER LA PANCREAS...NU INTELEG CUM SE POATE...

 

PT QUOTE...SAU CINE MA POATE INDRUMA...

UNDE SE FACE SAU TRATAMENTUL CU SPANZ...

CE PROBLEME A AVUT MAMA TA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AM AFLAT DE UN APARAT CARE SE NUMESTE ELECTROSOMATOGRAF TRIDIMENSIONAL

CARE ZIC EI CA VEDE TOTUL IN INTERIORUL ORGANISMULUI...NU E CU RADIATII...

A-TI AUZIT DE ASA CEVA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu

dar la nedumerirea ta de mai sus...da, e posibil

cancerul e o boala extrem de parsiva

nu se arata decat in stadii finale

faptul ca a debutat in zona pancreatica si ca acum e prezent mai sus, la plamani , intra in firescul evolutiei

regret ca iti scriu toate astea, dar cred ca e mai bina sa cunosti adevarul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru puiu.t

cum se numeste medicul de care ziceai intr-un mesaj mai sus ca vede clar orice imagine iliecu.si unde as putea sa-l gesesc sau daca ai da-mi mai multe de contact al lui.

mersi mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

l-am intalnit acum 5-6 ani la tomograful din colentina

era in cladirea cu neurologia, la subsol

cred ca daca ii iei urma il descoperi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Joi am aflat de o femeie care traieste in comuna Borca, satul Sabasa din judetul Neamt, daca o sa cautati pe google o sa gasiti 2 reportaje despre ea. Am fost acolo sambata cu mama pentru a incerca sa mai facem ceva in lupta cu cancerul - prima intrebare a fost daca s-a intervenit chirurgical pe corp pentru ca ea poate sa vindece 100% cancerul din organism, la mama s-a intervenit chirurgical in 2005 printr-o operatie si de aceea nu a putut decat sa ne dea niste ceaiuri, o combinatie de vro 100 de ceaiuri, care omoara celulele canceroase din corp.

Asa ca cei care pot ajunge acolo mergeti pentru ca e o femeie care chiar poate ajuta, nu e genul care sa jacmaneasca de aceea nici nu face o afacere din asta nu are firma la poarta nu are adresa de mail care sa-si vanda leacurile.

M-am hotarat sa scriu pentru ca nu vorbeste nimeni despre ea, la cat am citit pe forum-uri, si poate sunt cazuri in care poate face minuni.

Multa sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×