Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Solicitare de sfaturi de la mamici

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am nevoie de niste sfaturi din experientele voastre, cu privire la sedintele de alaptare a bebelusului. Bambiliciul meu este hranit acum exclusiv cu lapte praf la biberon si de la o vreme incoace de fiecare data cand incep sa-i dau de mancare, dupa vreo 30-40 ml de lapte imi adoarme cu biberonul in gura. La varsta de 2 luni pe care o are, el ar trebui sa bea in medie aprox 120 ml de lapte pe sedinta sau cel putin 100 ml. Am incercat sa-l trezesc dar fara succes. Adoarme inainte sa-si termine portia si dupa vreo jumate de ora se trezeste plangand ca mai vrea. Mai mananca putin si iar adoarme. Uite asa am ajuns sa fiu frustrata cand vine vorba de alaptat pentru ca trebuie sa stau toata ziua si noaptea pe stand-by cu biberonul gata. Problema e ca laptele praf nu trebuie tinut decat maxim o ora dupa ce este amestecat cu apa si de multe ori a trebuit sa arunc restul din sticla, daca el tot adoarme tot se trezeste si trece ora. Cateodata cand fac mai mult si ramane o cantitate considerabila in sticluta, o pun in frigider ca la frigider poate sa stea pana la 24 de ore dar cand el se trezeste din nou si vrea sa manance, laptele e rece deja si trebuie sa stau cu sticla sub apa fierbinte cateva minute ca sa se incalzeasca putin. E extrem de frustranta toata rutina asta alandala. wacko.gif

 

Inainte manca toata sticla pe care o preparam si avea o rutina bine stabilita in ceea ce priveste intervalul de ore la care il hraneam si orele de somn. Acum totul e dat peste cap. Cateodata imi doarme bine dupamasa daca am noroc si bea toata sticla, dar cateodata mananca cate putin din ora in ora. Noaptea insa e obositor. Stiu ca bebelusii care sunt alaptati de la san digera mai repede laptele matern si astfel mananca mai des, dar cei hraniti cu lapte praf ar trebui sa stea mai mult timp satui pentru ca e mai consistent laptele si mai greu de digerat. Deci, in concluzie dilema mea nu este ca nu mananca deajuns pe parcursul unei zile ci ca nu mananca portiile recomandate in fiecare sedinta. Nu am pretentie ca de fiecare data sa dea pe gat 120 ml sau mai mult dar chestia asta cu cate 20-30 ml la fiecare jumate de ora sau o ora, ma inebuneste.

 

Exista vreo solutie, vreo metoda prin care sa-l tin treaz pana isi termina sticla ? Am incercat multe, sa-l gadil la talpi, sa-i suflu putin aer in fata, sa misc biberonul in gura lui, sa-i schimb scutecul, sa vorbesc cu el, etc. Nimic nu merge. Adoarme si dus e. De multe ori stau langa el si astept sa se trezeasca, ca sa continuam cu mancatul. Prima data m-am gandit ca suge prea tare din biberonul actual si oboseste si ar trebui sa schimb biberonul si sa-i dau unul prin care curge mai mult lapte dar nu este inca pregatit pentru biberon cu scurgere mai mare si scuipa afara laptele. Am ramas tot la biberon de la 0-3 luni.

 

Ati trecut careva prin chestia asta ? Ce sa fac ?

 

Multumesc anticipat. :hi:

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii mai relaxata si sa intelgi ca bebe e om nu masina, greseala destul de grava pe care am facut-o si eu la vremea mea.

Si noi mancam cand ne e foame si atat cat ne trebuie, nu?

In rest sa fiti sanatosi.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii mai relaxata si sa intelgi ca bebe e om nu masina, greseala destul de grava pe care am facut-o si eu la vremea mea.

Si noi mancam cand ne e foame si atat cat ne trebuie, nu?

In rest sa fiti sanatosi.

Rodica scumpa nu ai inteles. El mananca doar atunci cand ii este foame, nu asta e problema ci faptul ca adoarme nefiind satul si dupa jumate de ora se trezeste brusc tipand ca din gura de sarpe ca tot foame ii este. Daca s-ar satura cu cat mananca din prima normal ca nu l-as forta sa termine sticla, dar eu stiu cat ii trebuie lui in total ca sa fie satul. Aproximativ 100-120 de ml. Si somnul ala in care care dupa ce bea putin nu e somn ci mai degraba o atipire indusa de la supt, dar una adanca. E evident ca daca el mai vrea sa bea dupa inca 20 de minute si din nou dupa inca jumate de ora, nu s-a saturat inca. Normal ca bebele nu e robot dar nici nu pot sa stau toata ziua cu sticla in mana pentru ca el vrea sa manance din jumate in jumate de ora cate o picatura doua. Si asistenta medicala care imi vine acasa mi-a zis ca nu e o rutina normala asta. Un bebe la 2 luni ar trebui sa aiba cel putin 2 ore interval intre sedintele de alaptat in special datorita faptului ca mananca lapte praf.

 

Ceea ce ma perplexeaza pe mine este faptul ca doar de vreo cateva saptamani incoace face asta. Inainte manca tot, era multumit si satul si mai vroia in 2-3 ore. Ei acum nu.

Sanatos este, laptele pe care i-l dau ii prieste, are digestie buna, nu are colici. Singurul obstacol este ca adoarme imediat dupa vreo cativa mililitri.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e important ce inteleg eu ca al meu are 10 ani azi maine. Important este ca tu sa ai o atitudine mai naturala si sa intelegi ca e om, scuze ca ma repet.

Scuze si de interventie. Cred ca nu-ti e de nici un folos. :hi:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista vreo solutie, vreo metoda prin care sa-l tin treaz pana isi termina sticla ? Am incercat multe, sa-l gadil la talpi, sa-i suflu putin aer in fata, sa misc biberonul in gura lui, sa-i schimb scutecul, sa vorbesc cu el, etc. Nimic nu merge. Adoarme si dus e.

Incearca daca vrei o metoda care la mine a mers. Pisca-l de nasuc sau de calcai. :lol: M-a invatat o moasa in maternitate cand bebele adormea la san. Venea si il pisca ori de nas ori de calcai. Destul de agresiv mi se parea gestul, ca-mi venea sa-i f*t si io una doamnei in freza, dar avea efect asupra copilului ca imediat se trezea si incepea sa pape de unde a ramas. :lol: Apoi am continuat cu metoda acasa. Il ciupeam si incepea sa pape chiar daca uneori nici nu deschidea ochisorii. Il bazaiam pana papa tot. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e important ce inteleg eu ca al meu are 10 ani azi maine. Important este ca tu sa ai o atitudine mai naturala si sa intelegi ca e om, scuze ca ma repet.

Scuze si de interventie. Cred ca nu-ti e de nici un folos.

Daca ingrijorarea unei mame noi, la faptul ca bebele si-a schimbat dintrodata rutina de mancat nu e o atitudine naturala, atunci fie cum zici tu. Nu stiu cat de natural ti se pare tie ca un bebe sa manance intre picaturi de 50 de ori pe zi. Si un doctor ti-ar zice ca asa ceva nu e normal.

Puteai sa spui macar ca e ok, ca e normal pentru unii bebelusi sa faca asa, tocmai pentru ca ai deja experienta cu un nou nascut. In schimb tu ai tras repede concluzia ca nu sunt eu naturala fata de bebe.

Vorbim impreuna si ne intelegem separat. Dar mersi totusi de interventie pentru ca am aflat ceva nou azi si anume ca un bebe e om nu masina.

O zi buna.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Permite-mi, te rog,o ultima idee deoarece, clar, nu doresc sa port o controversa cu o mama de bebe de 2 luni. Orice mama si tata stie ca asa ceva e absolut inutil, ea fiind detinatoarea adevarului suprem desprins din zecile de carti de crescut copii citite si conspectate.

 

Totusi, incearca sa reflectezi la ideea ca asa cum un om sanatos are preferinte alimentare, are perioade in care mananca mai mult si altele in care nu vrea sa vada anumite mancaruri, cand are chef sa doarma in loc sa manance, etc., cu atat mai mult un organism in crestere si in schimbare are perioade in care acumuleaza apoi face o pauza deoarece creste sau a acumulat un surplus, doarme cand ii vine si apoi sta treaz tot asa...

 

"programele" de crescut copii sunt cai sigure pentru ca acestia sa ajunga adulti cu probleme de alimentatie si de somn. Corpul sanatos al omului STIE de ce are nevoie si cand are nevoie nu trebuie nimeni sa-l invete cu programe.

 

Te asigur de buna mea credinta si departe de mine gandurile de a te cataloga in vreun fel.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a lovit putin poza cu biberonul cand avea 2 saptamani, credeam ca alaptezi.

Toti copiii adorm cand mananca!!! nu trebuie fortat la nimic, asta e procedura, reflectia naturala al corpului uman. Nu se trezesc ca iar se intrerupe programul ba poate sa si vomite. Dupa un timp se schimba si asta ca copilul creste. Fiecare azi are alt farmec si alte reguli, se mai adauga cate o noutate in alimentatie cu masura si primesti un zambet.

Are caracterul lui si nu e bine sa fie deranjat, (in dietele la pierdut greutate se spune sa se manince cate putin de multe ori, asa face copilul sa creasca)!!!

Frustrarea si oboseala vine de la nedormit care la fel e un fenomen natural in aceste circumstante si trece peste cativa ani, rabdare este necesar, cand doarme el, dormi si tu!!!

E o vorba din batrini: copilul isi pune in gura cat are nevoie!!! am vazut la copiii mai mari fortati sa termine totul din farfurie, este cel mai crud procedeu!!! o tortura.

Am mai vazut recent o familie cu o fetita slaba dar tare la muschi si sanatoasa desi parintii se plangeau ca nu maninca nimic!!! si batea pe toti copiii care nu-i dadeau jucaria si ei :yahoo: desi erau mai mari cu 2-6 ani ...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti copiii adorm cand mananca!!! nu trebuie fortat la nimic, asta e procedura, reflectia naturala al corpului uman. Nu se trezesc ca iar se intrerupe programul ba poate sa si vomite.

:doh: Adica tie ceea ce am extras mai jos, ti se pare firesc?

 

Nu am pretentie ca de fiecare data sa dea pe gat 120 ml sau mai mult dar chestia asta cu cate 20-30 ml la fiecare jumate de ora sau o ora, ma inebuneste.

Orice medic pediatru precizeaza obligativitatea meselor la interval cel putin de doua ore la sugari. Acest obicei de-a hrani sugarul din jumate in jumate de ora, nu doar ca epuizeaza mama fizic si nervos dar nu este benefic nici pentru bebe, deoarece el adoarme nesatul, deci somnul lui este intrerupt de foame la intervale scurte. De aceea sugarul trebuie trezit. La varsta asta ar trebui sa doarma in reprize de cate 2-3 ore, nu sa se trezeasca la jumatate de ora de foame.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Pai si nu puteai sa-mi spui toate astea de la inceput ?

PS: Nu am citit nici o carte de crescut copii si nu ma consider nici macar stiitoare in ale crescutului de copii dapoi detinatoare a adevarului suprem. Nici macar nu cred ca am insinuat asa ceva. Daca ma consideram astfel, nu mai deschideam topic sa pun intrebari si sa cer sfaturi. doh.gif

Anyway, m-a deranjat putin tonul pe care mi-ai raspuns.

 

Pe mine m-a lovit putin poza cu biberonul cand avea 2 saptamani, credeam ca alaptezi.

I-am dat lapte matern timp de 1 luna dar din sticla. A fost nevoie sa extrag laptele cu pompa si i-l dau asa. Motivul nu conteaza, important e ca i-am dat, iar dupa aceea a trebuit sa incep un tratament medicamentos care nu mai imi permite sa alaptez de aceea acum mananca baby formula.

 

Toti copiii adorm cand mananca!!! nu trebuie fortat la nimic, asta e procedura, reflectia naturala al corpului uman. Nu se trezesc ca iar se intrerupe programul ba poate sa si vomite.

Ba el adoarme si trezeste de 4-5 ori in sesiunea de hranit si plange ca mai vrea, ceea ce inseamna ca nu e satul. Si am zis ca nu-l fortez la nimic. Nu stiu de unde s-a inteles ca l-as forta sa manance. Nici sa vreau si n-as putea ca atunci cand e satul, gata, inchide gura si nici cu patentul nu i-o mai poti desclesta.

 

Incearca daca vrei o metoda care la mine a mers. Pisca-l de nasuc sau de calcai. laugh.gif

Eu am incercat sa-l gadil. laugh.gif

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×