Sari la conținut
Forum Roportal
Andreitad

Care aparat foto sa il aleg: Samsung WB100 sau Nikon L610

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. As avea nevoie de putin ajutor din partea cunoscatorilor.

 

Vreau sa achizitionez un aparat foto si am pus ochi pe doua aparate dar nu stiu pe care sa il aleg. Unul dintre aparate este Samsung WB100 care se gaseste aici http://www.compari.ro/aparate-foto-c40/samsung/wb100-p35258333/descrierea-produsului.html#properties si Nikon L610 care se gaseste aici http://www.compari.ro/aparate-foto-c40/nikon/coolpix-l610-p111738822/descrierea-produsului.html#properties . Din cate am observant eu (ca destul de slab cunoscator) aparatele au cam aceleasi proprietati doar ca Nikon are filmare ful HD.

 

Eu vreau sa folosesc aparatul pentru poze de familie si pentru a surprinde moment video frumoase din familie.

 

Astept sfaturi de la voi pentru a ma hotara cat mai repede.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre ele este in primul rand o diferenta de pret, Nikonul este mai scump, dar este mai usor (la greutate) si de dimensiuni mai mici, are obiectiv CMOS ( mai luminoase), difera si tipul de baterii la cele 2 modele. Nu prea ai cum sa le compari. Samsungul iti ofera un zoom mai mare

Parerea mea - hotaraste-te la firma si apoi incepi sa compari intre ele produse ale aceleasi firme.

 

Gasesti o comparare grosiera intre cele 2 aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand daca vrei sa tragi video cauta un aparat cu acumulator, nu baterii AA.

 

Pentru familie as cauta un aparat cu obiectiv cat mai luminos (f/1,8 - f/2,8 ) ca sa pot trage fara probleme poze in casa si cu ceva zoom (14 - 30x). M-ar mai interesa timpul minim de expunere sa ajunga la 1/4000 ca sa pot surprinde fara probleme miscarea (copii, pisica, etc.).

 

Tinand cont de acestea m-as uita si la: Fuji Finepix HS-30 EXR, Sony DSC-HX100V sau Panasonic Lumix DMC-FZ45.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc de sfaturi.

Am mai studiat putin parerile celor care au cumparat aceste aparate si spuneau ca Nikon-ul are claritate mai buna la filmare doar ca descarca fff repede bateriile-acumulatori. Am mai citit despre Nikon ca nu face poze prea luminate in interior.

Nu sunt hotarat inca care aparat este mai ok si care sa il achizitionez.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Nu sunt hotarat inca care aparat este mai ok si care sa il achizitionez.

 

Acum in majoritatea magazinelor de profil care vand aparate foto ai si posibilitatea de a testa aparatul inainte a il cumpara. Incearca si asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda Samsung WB100, este potrivit fotografiilor de familie, vacante, etc... Face poze f bune de la distanta, modul Automat este smart, si are filtre care te pot ajuta sa faci poze bune. Filmeaza bine dar face poze si mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda Samsung WB100, este potrivit fotografiilor de familie, vacante, etc... Face poze f bune de la distanta, modul Automat este smart, si are filtre care te pot ajuta sa faci poze bune. Filmeaza bine dar face poze si mai bune.

 

 

cred ca din noiembrie si pana acum l-a cumparat deja !!

dar e bine sa stim .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Criteriile de baza in a-ti alege aparatul potrivit difera in functie de ce anume vrei sa faci cu el. Cateva din ele ar fi:

-ISO cat mai mare (datorita sensibilitatii mari la lumina vei fi ajutat la marirea vitezei de inchidere a obturatorului deci in a ingheta mai usor si bine subiectele aflate in miscare)

-viteza de fotografiere, adica nr-ul fotografiilor pe secunda (asta de vrei sa fotografiezi subiecte aflate-n miscare)

-obiectiv cu distanta de focalizare cat mai mare si stabilizator de imagine(asta pt. fotografieri in natura) sau cu distanta de focalizare cat mai aproape de 55mm (asta pentru portrete) deoarece aceasta distanta este considerata ca fiind distanta ce permite fotografului sa inghete imaginea intr-un unghi egal cu cel pe care-l are ochiul uman, deci cat mai apropiata de realitate.

-rezolutia cat mai mare (pentru un zoom digital cat mai mare si posibilitatea de a repara/modifica mai usor imaginea cu ajutorul photoshop-ului)

-inchiderea diafragmei cat mai mica (<4, asta pentru portrete deoarece ajuta ca-n fotografie numai subiectul focalizat sa apara clar restul sa apara in ceata si astfel subiectul va mai usor de scos in evidenta) sau cat mai mare(>10, asta pentru peisaje deoarece prin claritatea intregii imagini vor fi scoase-n evidenta o mai mare parte din elementele ce compun peisajul).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-ISO cat mai mare (datorita sensibilitatii mari la lumina vei fi ajutat la marirea vitezei de inchidere a obturatorului deci in a ingheta mai usor si bine subiectele aflate in miscare)

E adevarat ca asta e mecanismul prin care compactele obtin timpi de expunere mai mici. Dar ISO mare inseamna zgomot, culori sterse, contrast si claritate reduse. La point & shoot zgomotul apare pe la ISO 400 si la 1600 imaginile pot fi foarte proaste. Asa ca ISO mare nu-i o afacere. Mai bine mai aprinzi un bec.

Ghid foto pentru incepatori: Sensibilitatea ISO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca asta e mecanismul prin care compactele obtin timpi de expunere mai mici. Dar ISO mare inseamna zgomot, culori sterse, contrast si claritate reduse. La point & shoot zgomotul apare pe la ISO 400 si la 1600 imaginile pot fi foarte proaste. Asa ca ISO mare nu-i o afacere. Mai bine mai aprinzi un bec.

Ghid foto pentru incepatori: Sensibilitatea ISO

 

 

Asa este dar iti garantez ca un ISO 3200 al unui aparat cu un ISO maxim de 3200 nu se va compara cu un acelasi ISO al unui aparat cu un ISO de zeci de mii, plus de asta zgomotul de imagine poate oarecum indepartat cu photoshop si usor de sesizat mai ales in cazul aparatelor prefesionale de mare rezolutie. La o imagine de6MB de-i vei da Fullscreen zgomotul de imagine se va observa mai usor fata de zgomotul unei imagini de peste 16Mb. Acum poate ca gresesc comparatia, eu bazandu-ma pe experienta dobandita in anii de studiu si practicare a artei fotografice cu dslr-uri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×