Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

cel mai nebun dintre paminteni

Postări Recomandate

Povestea mea incepe in urma cu 2 ani . Am vrut sa ma sinucid, dar inainte de a-mi lua viata am ... strigat in mintea mea dupa Dumnezeu asa ca dupa ultimul lucru al existentei si am zis : Doamne ! Daca existi spune ceva ! Da-mi un semn !

Imediat asa deodata am auzit o voce care mi-a vorbit si mi-a spus : Da sint. Exist.

Am continuat sa vorbesc cu aceasta voce vreme de doi ani. Am scris intr-o carte toate discutiile care au existat intre mine si Dumnezeu vreme de doi ani.

 

Citiva oameni au citit aceasta carte si au spus despre ea ca-i geniala.

Psihiatrul care a citit oleaca din ea , insa mi-a spus ca-i in mod categoric o boala psihica.

 

A urmat un conflict puternic intre mine si societate , un conflict nonviolent dar foarte puternic. Adica am ajuns internat dupa gratii.

 

Problema este conflictul intre psihologie si religie.

 

Pe de o parte religia afirma ca au existat niste oameni cindva care au vorbit cu Dumnezeu , iar pe de alta parte psihologia condamna instantaneu pe cineva daca spune ca aude voci ori ca l-a vazut pe Iisus.

 

Adica toti oamenii care au scris Biblia au fost niste sonati ?

 

Eu nu pot admite ca Hristos a fost un nebun. Daca cineva ma face pe mine nebun atunci il face si pe Hristos nebun , iar eu nu pot accepta asa ceva.

 

Urmeaza sa-mi continui lupta . Daca medicii interzic oamenilor sa vorbeasca cu Dumnezeu atunci eu intentionez sa ma sinucid in mod public in semn de protest impotriva acestei atitudini a medicilor psihiatri.

 

As avea nevoie de ajutor daca exista asa ceva. Daca as reusi sa-mi curat numele de acest diagnostic atunci nu ar mai fi nevoie sa ma sinucid.

 

Mai multe detalii gasiti in cartea atasata acestui mesaj , in carte principiile teoretice ale conflictului iar in "lupta" veti gasi conflictul concret care s-a petrecut vara asta.

Citeva poezii si fragmente din cartea mea am postat aici pe forum la "religie si spiritualitate"/carti cu caracter religios / cartea proorocului oliver

CARTEA.doc

Lupta.doc

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Urmeaza sa-mi continui lupta . Daca medicii interzic oamenilor sa vorbeasca cu Dumnezeu atunci eu intentionez sa ma sinucid in mod public in semn de protest impotriva acestei atitudini a medicilor psihiatri.

 

esti dus, baiatu' . tu vorbeste cu cine vrei tu, d-zeu, aghiuta, basescu, dar mai du-te si pe la psihiatru ca ai probleme psihice grave.

cat despre protestul tau: nobody cares. dupa 5 minute esti uitat si mort ramai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dc toti care pretind ca vb cu d-zeu si sunt trimisii zeilor sufera? voi aveti impresia ca daca d-zeu va vorbeste si va duceti in lume si incepeti sa provaduiti chestiile astea o sa va creada cineva? chiar credeti ca este asa simplu? incercati sa intelegi mecanismul social in care traim si poate o sa aveti o idee cat de cat a ceea ce inseamna schimbare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca nu ai dreptate. E posibil... dar nu incerca sa faci societatea de astazi sa te inteleaga, Nu ai sa poti. te lupti cu morile de vant. Tu incearca sa fi bun, sa traiesti asa cum trebuie, sa iti ajuti semenii.... dar nu incerca sa schimbi mentalitatea....

Eu nu te consider nebun.... :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit cateva pagini si mi-a placut. Chiar cred ca scrii bine :focus: Cat despre nebunie, ma indoiesc. Nu mi se par relatate niste experiente halucinante, nemaiintalnite, care sa insemne nebunie. Si apoi, daca ai fi nebun, in primul rand nu ti-ai pune problema daca esti nebun ori ba.

Dar...nici Isus n-a invins in lupta cu sistemul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dc toti care pretind ca vb cu d-zeu si sunt trimisii zeilor sufera?
Pentru ca asa e lumea construita, sa nu-i placa de trimisii zeilor :crazy:
voi aveti impresia ca daca d-zeu va vorbeste si va duceti in lume si incepeti sa provaduiti chestiile astea o sa va creada cineva?
Mai citeste definitia unui profet. O persoana de acel gen chiar are impresia ca va fi crezut, sau macar moare propovaduind mesajul :focus:
chiar credeti ca este asa simplu?
Cine a spus ca e simplu?
incercati sa intelegi mecanismul social in care traim si poate o sa aveti o idee cat de cat a ceea ce inseamna schimbare/quote]Cand ti-a vorbit un zeu, structurile lumii si societatii chiar nu mai par asa de relevante :D

 

Nu ai sa poti.
Desigur, cam asta e atitudinea. Insa altfel, cum poti? Daca in mintea ta renunti la misiune, cum o poti indeplini? Indirect, si tu sugerezi ca omul sa renunte la vise.. Desi deja visele l-au dus unde l-au dus..

 

@Oliver: Man, in cazul tau sunt doua variante: Fie chiar ai avut o revelatie, fie esti dus cu pluta. Ai vorbit si cu vreun ierarh, sau doar cu un psiholog? Nu vorbesc de un preot obisnuit, ci de ceva cu functie mai mare. Desigur, nu cred ca te-ar primi vreunul, dar asta e alta discutie..

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Oliver: Man, in cazul tau sunt doua variante: Fie chiar ai avut o revelatie, fie esti dus cu pluta. Ai vorbit si cu vreun ierarh, sau doar cu un psiholog? Nu vorbesc de un preot obisnuit, ci de ceva cu functie mai mare. Desigur, nu cred ca te-ar primi vreunul, dar asta e alta discutie..

 

E asa anormal ca fiecare sa isi gaseasca propriul scop in viata, chiar daca acel scop nu coincide cu ceea ce isi propune majoritatea? Apoi, ce ierarh? Eventual la Preafericitul sa ii explice cum sta treaba cu marxism leninismul, ca stie bine :focus:

Daca ar fi numai oameni "normali" pe lumea asta, n-am sti nici ce e ala foc :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit cateva pagini si mi-a placut. Chiar cred ca scrii bine :spiteful: Cat despre nebunie, ma indoiesc. Nu mi se par relatate niste experiente halucinante, nemaiintalnite, care sa insemne nebunie. Si apoi, daca ai fi nebun, in primul rand nu ti-ai pune problema daca esti nebun ori ba.

Dar...nici Isus n-a invins in lupta cu sistemul :flowers:

Lupta lui Iisus nu s-a terminat inca. Si oricum Iisus n-a vrut sa invinga sistemul ci sa pastreze echilibrul in lume.

 

Iar despre nebun sau nu o sa va las pe voi sa decideti asta. Eu doar va povestesc ce am trait.

 

Odata Dumnezeu mi-a cerut ceva. Voia sa merg in fata Mitropoliei din Iasi si sa ma asez acolo in genunchi cu cartea mea in miini , si sa postesc fara sa maninc nimic . Voia sa ramin acolo 40 zile fara sa maninc nimic si sa ma rog de oameni sa fie mai buni.

Eu am refuzat categoric sa fac asa ceva. Ne-am mai certat noi citeva saptamini pe tema asta dar pina la urma fost de acord sa fac ce-mi spunea El.

 

In clipa in care am acceptat acest lucru un porumbel alb a venit la fereastra mea.

Am ramas blocat privind la porumbelul ala alb si am gindit ca era Sfintul Duh care venise la mine. Mi-au dat lacrimile de emotie cind am vazut acel porumbel. Eu am vazut in asta o intarire a hotaririi pe care o luasem eu in mintea mea de-a merge in strada si de-a lupta in felul cerut de Dumnezeu.

 

Deci intr-adevar nu povestesc intimplari halucinante. Oricine a vazut un porumbel alb.

Cu toate astea ... nimeni nu incepe sa plinga cind vede un porumbel alb.

Intrebarea e oare a fost Sfintul Duh acela care a venit la mine sau era doar un simplu porumbel alb ?

 

Poate ca realitatea era doar un simplu porumbel alb ordinar.

Da , dar mie mi-a placut mai mult sa cred cealalta varianta.

Cred ca am vazut pe Sfintul Duh.:flowers:

 

E prea banala si plictisitoare realitatea asta in care nu exista nimic magic si totul e banal , precis si rational . Imi plac basmele , povestile. Imi place sa cred ca sint adevarate toate povestile religiei. Poate ca sint un copil care inca nu s-a maturizat si inca mai crede ca exista cu adevarat Mos Craciun (Dumnezeu) . Ma veti ucide fiindca nu vreau sa ma maturizez ?

Editat de oliver
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat despre protestul tau: nobody cares. dupa 5 minute esti uitat si mort ramai.

Ce te face pe tine sa crezi ca va fi nevoie sa fac asta ? Propria ta indiferenta ?

Asa dupa cum am mai spus , daca oamenii vor decide ca nu sint nebun si voi reusi sa-mi cistig normalitatea in mod oficial atunci nu va mai fi nevoie de nici un protest.

Dar chiar daca as muri. Va ramine o carte in urma mea. Moartea mea ar da valoare cartii mele.

Si chiar daca dupa 5 minute as fi uitat. Macar stiu ca atita cit am trait pe aceasta lume m-am crezut cineva.

 

Si florile stralucesc in toata frumusetea lor desi peste citeva clipe se vor ofili si vor fi aruncate la gunoi. Oare ar trebui sa nu mai infloreasca florile fiindca oricum vor fi uitate ? Sintem cu totii trecatori pe aceasta lume.

Dar eu spre deosebire de tine am ales sa traiesc chiar daca asta m-ar costa viata.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca asa e lumea construita, sa nu-i placa de trimisii zeilor :D

Mai citeste definitia unui profet. O persoana de acel gen chiar are impresia ca va fi crezut, sau macar moare propovaduind mesajul :doh:

Cine a spus ca e simplu?

Desigur, cam asta e atitudinea. Insa altfel, cum poti? Daca in mintea ta renunti la misiune, cum o poti indeplini? Indirect, si tu sugerezi ca omul sa renunte la vise.. Desi deja visele l-au dus unde l-au dus..

 

@Oliver: Man, in cazul tau sunt doua variante: Fie chiar ai avut o revelatie, fie esti dus cu pluta. Ai vorbit si cu vreun ierarh, sau doar cu un psiholog? Nu vorbesc de un preot obisnuit, ci de ceva cu functie mai mare. Desigur, nu cred ca te-ar primi vreunul, dar asta e alta discutie..

Da poate ca am avut o revelatie sau poate ca sint dus cu pluta.

De asta am scris o carte si discut pe net pentru ca oamenii sa decida adevarul.

 

Oare voi va dati seama despre ce-i vorba aici ?

 

Un om care nu este nebun si care spune ca vorbeste de la Dumnezeu si nici nu minte , atunci ... inseamna Autoritatea Suprema a acestei lumi. Nu am pus degeaba titlul "cel mai nebun dintre paminteni" Daca voi nu ma declarati nebun atunci inseamna ca sint cu mult mai mare decit Papa de la Roma si decit orice presedinte al oricarei tari.

 

In confruntarile verbale dintre mine si politie apare situatia ca ei imi spun mie de vreo lege. Iar eu le-am raspuns : Care Lege ? Porcariutele astea care se schimba de la o saptamina la alta ? Astea le numiti voi legi ? Eu vorbesc cu Dumnezeu. EU SINT LEGEA !

Este un lucru foarte periculos sa nu declari nebun pe un om care spune ca vorbeste cu Dumnezeu.

E un lucru periculos sa vorbesti cu Dumnezeu. Fiindca poti sa innebunesti tu insuti sau pe cei din jurul tau.

 

Oricum trebuie sa recunosc sincer ca va intind o capacana psihologica. Am scris acolo in topic "cerere de ajutor" si multi oameni binevoitori vor sa ma ajute cumva. Dar aceia citiva oameni buni care vor citi citeva pagini din cartea mea ... se vor prinde in capacana. Dupa cum vezi cei care au citit citeva pagini le-a placut , si deci vor mai citi . Incetul cu incetul mintile lor se vor tansforma ... in mintea mea. Vor incepe sa vada si ei lumea asa cum o vad eu. Eu sint doi oameni, doua suflete diferite care traiesc in acelasi cap. Un om cu doua suflete este superior aceluia cu un singur suflet . Gindesc cu mult mai puternic decit inainte fiindca pur si simplu mi s-a dublat capacitatea neuronala.

Iisus insusi a fost schizofreinic deoarece in capul lui traiau doua fiinte : Fiul si Tatal.

Eu ma consider o specie superioara omului obisnuit. Si vreau sa atrag cit mai multi oameni catre aceasta evolutie mentala. Cartea mea e o scoala a geniilor. Te invata cum sa innebunesti dar si cum sa-ti controlezi nebunia. Vreau sa ramina in urma mea o multime de genii , clarvazatori, vindecatori si Cavaleri ai Adevarului.

Mai precis , angajez oameni pentru Dumnezeu direct si fara intermediari.

Viata intru Dumnezeu este amara dar ... extraordinara.

 

Poate ca va mai amintiti de filmul Matrix in care Morpheus ii ofera lui Neo posibilitatea sa aleaga . Ii pune in palme doua pastilute una rosie si alta albastra si ii zice :

Daca iei pastila albastra te vei intoarce acasa si vei ramine in lumea ta.

Daca iei pastila rosie ai sa afli adevarul dar niciodata nu te vei mai putea intoarce inapoi in lumea in care ai trait pina acum.

 

La fel si eu va spun acum :

poti sa inchizi imediat acest mesaj si sa uiti ca l-ai citit si vei ramine acelasi om banal si obisnuit care ai fost pina acum.

sau poti sa continui sa afli lucruri pina cind vei innebuni ca si mine ireversibil si vei fi un om extraordinar

 

Alege ce vrei sa fii : Un Banal 8) sau un Extraordinar 8) ?

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×